wz

Osobní stránky

Jiřina

Vdávala se mladá, protože čekala miminko. Netušila, že manžel bude násilník a to pocítí i syn více>>>

dovolená

Druhá šance

Bára

Bára byla chudá rolnice. Měli s maminkou a mladším bratrem malé hospodářství a to je živilo. Měla kamarádku a ta měla bratra na vojně. Jednou zaní příšla a braatr kakarádky tam měl kamaráda. Stali se z Báry a Jakuba kamarádi a když Jakubovi zkončila vojna, vzali se.

Bára se za ním odtěhovala k jeho setrře. Tam se jim narodila dcera Jiřina. Bára si zvykla rychle. Jakub koupil domek a po válce se jim tam narodila druhá dcera se jménem Julie. Byli šťastni. když se vdala Jiřina, jezdili na prázdniny její děti.

Léta plynula a dospěly nejen děti Jiřiny. ale i Julie. Vdala se a odtěhovala z domu. najednou tam bylo moc prázdno. těšila se až půjde Jakub do důchodu a budou spolu pečovat o zahrádku, společně houpat na klíně Juliiny děti.

Přišli plánovači a přes jejich dům měla vést silnice. Dali jim místo domku byt na sídlišti. Těžko si bára zvykala na nové podmínky. Jediným smyslem jejího života se stala vnučka Lenka. Jakub doešel do důchodu a pochopil, jaká to byla škoda vzdát se domku. Nudil se. Ani Lenka pro něj nebyla to pravé. Nemohla s nimi být stále.

Po pár letech Jakub onemocněl. Měl rakovinu. Pět let s ní bojoval a nakonec boj prohrál. Bára zůstala úplně sama. Nového partnera nechtěla, většinu času trávila s rodinou a Lenkou. ta k ní jezdila každé prázdniny.

Ale jak stárla, nemohla tak často jezdit k dcerám, Lenka si našla přítele a většinu času trávila s ním. Rodina se scházela jen na Vánoce. To bylo ale dost málo. Přeživala den za dnem až do chvíle, když Lenka otěhotněla. trávila hodně času u Báry, protože chtěla pro své dítě to nejlepší. Čistý vzduch venkova.

Když se Lenka s manželem rozhodli, že se odtěhují z města na venkov, uvítala to. Lenka bydlela kousek od Báry a často k ní chodila. Když se jí narodil syn, stal se novým, Bářiným smyslem života.

Spadla z gauče a zlomila si ruku. Ležela v nemocnici. Lenka za ní chodila, Jiřina i Julie. Dolmluvili se, že Lenka se s dítětem k ní nastěhuje a bude o ní pečovat. Ale sodu tomu chtěl jinak. Nedočkala se toho, protože v nemocnici zemřela.

Bára byla vyjímečná žena. Skromná, hodná, obětavá. Na památku jsem zveřejnila i tuhle povídku.